תקיפה בנסיבות מחמירות

נאשם, גבר כבן 40 גדול מימדים, נאשם כי תקף את שכנו, קשיש חסר ישע לאור ויכוח שהתפתח בין השניים. הקשיש, קורבן העבירה, נפצע, נגרמו לו חבלות קשות ונזקק לאשפוז. ת.פ. 1320/07 (שלום ראשל"צ – כבוד השופט ארז יקואל.

האישום: תקיפה378. המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית – הרי זו תקיפה; ולענין זה, הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גאז, ריח או כל דבר או חומר אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות.

תקיפה הגורמת חבלה ממשית380. התוקף חברו וגורם לו בכך חבלה של ממש, דינו – מאסר שלוש שנים.

תקיפה בנסיבות מחמירות

382. (א) נעברה עבירה לפי סעיפים 379 או 380 כשהיו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע המעשה בידי אחד או אחדים מהם, דינו של כל אחד מהם – כפל העונש הקבוע לעבירה.

(ב) העובר עבירה לפי סעיף 379 כלפי בן משפחתו, דינו – כפל העונש הקבוע לעבירה; לענין סעיף זה, "בן משפחתו" – לרבות מי שהיה בן משפחתו בעבר, והוא אחד מאלה:

(1) בן זוגו, לרבות הידוע בציבור כבן זוגו;

(2) קטין או חסר ישע, שעליו עובר העבירה אחראי, כהגדרת "אחראי על קטין או חסר ישע" בסעיף 368א.

(ג) העובר עבירה לפי סעיף 380 כלפי בן זוגו, כמשמעותו בסעיף קטן (ב), דינו – כפל העונש הקבוע לעבירה.

העונש הצפוי במקרה של הרשעה ומיצוי הדין עם הנאשם: מאסר מאחרי סורג ובריח.

הקושי המשפטי בתיק הנ"ל נובע ממס' גורמים:

א. עבירות של תקיפה ובפרט תקיפת חסרי ישע, הינן עבירות שהמחוקק מבקש למגר מתוך החברה ועל כן הענישה הינה ענישה מרתיעה. יתרה מכך כיום התווסף לקודקס הפלילי אישום בגין תקיפת קשיש ומטרת החיקוק הינה החמרה בדין ומיצוי הדין עם תוקפיהם של קשישים חסרי ישע.

ב. הנאשם גבר צעיר, כבן 40 לערך, גדול מידות ואילו נפגע העבירה, קשיש יליד 1937.

ג. הנאשם עובד בתפקיד בכיר בחברת לווין וככזה, חובה שלא יישא הרשעה בדין פלילי.

ד. יתרה מכך, נציג מטעם מעסיקתו של הנאשם, הצהיר בדרך שלא משתמעת לשתי פנים, בבית המשפט, כי שאלת פיטוריו של הנאשם תלויה בסיום ההליך הפלילי ללא הרשעה.

תוצאה לאחר טיפול משפטי על ידי עורך פלילי דין דבח שאול: 

כתב האישום תוקן באופן מקל.

מכתב האישום המקורי נשמטה העובדה כי לקורבן נגרמו חבלות חמורות.

לאחר חוות דעת שירות המבחן באמצעות תסקיר לבית המשפט:

על הנאשם הושת עונש שחורג מרף הענישה.

התיק הסתיים באי הרשעה!!!

על הנאשם הושתו 120 שעות של"צ.

עו"ד דבח ייצג את הנאשם.

פרטי האירוע:

הנאשם בתיק, גבר בשנות ה 40 לחייו, גדול מימדים, הודה כי על רקע סכסוך שנים, תקף קשיש יליד שנת 1937. נפגע העבירה נגרמו חבלות כתוצאה מהתקיפה, אך בהסדר הטיעון נמחקה עובדה זו מכתב האישום המתוקן שהוגש. המלחמה בתיק האמור הינה במישור של אי הרשעה כך שיתאפשר לנאשם להמשיך לעבוד בתפקיד בכיר בחברת לווין. כמובן ולו היה מורשע הנאשם בעובדות כתב האישום החמור שהוגש כנגדו, היה מפוטר לאלתר ממקום עבודתו ואף ניצב בפני סכנה של ביצוע עבודות שירות, תחת מאסר בפועל. על כך גם העיד נציג בכיר ממקום העבודה שהבהיר – במידה והנאשם יורשע – יפוטר לאלתר.

כאמור לאחר דין ודברים עם המאשימה, הגענו הצדדים להסכמה וכתב האישום שונה ורוכך והנאשם הודה בעבירות בהן הואשם במסגרת כתב האישום המתוקן, הורשע ונשלח לתסקיר שימליץ בדבר שאלת אי ההרשעה והעונש שיש לגזור על הנאשם. לציין כי למרות שהיה תסקיר שירות מבחן חיובי, המאשימה עמדה על עמדתה להרשעה בתיק ועונש של מאסר מותנה.

בבית המשפט נשמעו טיעונים לעונש ואף הובאו עדי אופי שיתמכו בבקשה שלא להרשיע את הנאשם. בהמ"ש, למרות שהביע את סלידתו מהמעשים הקשים שיוחסו לנאשם בכתב האישום המתוקן, קיבל את עמדתי, אמץ את המלצות תסקיר שירות המבחן וגזר על הנאשם של"צ ללא הרשעה.

התכנים באתר זה הינם פרי עטו של עורך דין שאול דבח, אשר תחום התמחותו הינו המשפט הפלילי על כל סוגי העבירות ובכל הערכאות השיפוטיות לרבות בתי משפט לנוער בתי דין צבאיים, דיוני מעצרים וליווי בחקירות משטרה ומצ"ח.
במידה ונעצרת ו/או זומנת לחקירה במשטרה ו/או הוגש נגדך כתב אישום, הנך מוזמן לפנות למשרדי באמצעות הטופס ליצירת קשר בתחתית הדף, או באמצעות אחד מפרטי הקשר הבאים:

משרד ראשי: רחוב משה לוי 11, ראשל"צ.
טלפון רב קווי: 03-5094509, פקס :153-3-5096509
נייד למקרי חירום וייעוץ דחוף: 052-2340999
בקרו באתר המשרד בכתובת: www.ds-lawyer.co.il

לשימת לב: אין לראות בתכנים המובאים באתר זה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. יודגש כי בכל הסתבכות עם רשויות החוק, יש להיוועץ לאלתר בעו"ד המתמחה בתחום הפלילי וזאת לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי, טרם קבלת החלטות בדבר התנהלות החשוד מול משטרת ישראל ו/או התנהלות נאשם מול הפרקליטות ובתי המשפט.

זכרו!!! ככל שתקדימו ותסתייעו בייעוץ משפטי ראוי, כך תקטינו את חשיפתכם לסכנות הטמונות בהליך הפלילי.

 

לשיתוף המאמר

שיתוף ב facebook
לשתף בפייסבוק
שיתוף ב linkedin
לשתף בלינקדין
שיתוף ב email
לשתף במייל
שיתוף ב whatsapp
לשתף בווצאפ

לקבלת עדכונים

לקבלת מידע נוסף ועדכונים חשובים בנושא

 
דילוג לתוכן